Saturday Soccer League

Saturday Soccer League

The Saturday soccer league is the only full field adult soccer league in the valley.  It’s the full field game which focuses on both casual and competitive adult soccer games in the east valley with the focus on Tempe, Chandler, Mesa, and Scottsdale.  We do run soccer leagues in other parts of the valley and host soccer tournaments year round but our focus is in Tempe soccer leagues.  We started with seven soccer teams in Mesa but now boast in excess of twenty-four teams in the Tempe soccer league.  The Tempe soccer league includes the over 35 division that plays in the afternoon after the youth leagues.  We will continue to grow our soccer leagues reaching down to Chandler, Gilbert, and Mesa and always welcome motivated individuals to help promote us around the valley. If you want to join in on the fun contact the league.

To Join Contact: info@phxsoccer.com

Open D1 Standings & Golden Boot
team color wins loses ties gf ga gd pts
Group A
AZ Red Devils FC 1 0 1 6 4 2 4
Buck United 1 1 0 8 4 4 3
AZ Elite 11 0 2 0 0 11 -11 0
Group B
Carlisle FC 2 0 0 10 1 9 6
Mission FC 1 0 1 9 2 7 4
Red Rock FC 0 2 0 1 12 -11 0

Player Name Team Goals
Jan Smaak Red Devils 5
Brian Dregson Mission FC 4
Connor Buckley Buck United 4
Eric Ontiveros Carlisle 3
Nate Howard Mission FC 3
Chris Moore Carlisle 2
Abe Coria Carlisle 2
Tosh Oxborrow Buck United 2
Dale Cook Mission FC 1
Keith Sangston Carlisle 1
Arjun Sharma Carlisle 1
Grant Gosselin Carlisle 1
Oscar Rochin Red Rock 1
Paul Wertheim Red Devils 1
Andre Buck United 1
Ceaser Santiago Buck United 1

Open D2 Standings & Golden Boot
team color wins loses ties gf ga gd pts
Group A
Heavy Petting Zoo 2 0 0 8 2 6 6
Fuel FC 1 1 0 6 6 0 3
Green Flag FC Green 1 1 0 4 5 -1 3
Group B
Fat Boys 1 1 0 6 4 2 3
Santa Rita Jaguars 1 1 0 3 5 -2 3
Dream Chasers FC 0 2 0 2 7 -5 0

Player Name Team Goals
Dallas Brigham Fat Boys 3
Brian Evans Fuel FC 3
Allen Cooley Zoo 2
Dan Cirocco Zoo 2
Joe McCallough Zoo 2
Jeff Phillips Fuel FC 2
Josh Cirocco Zoo 1
Jay Mendoza Green Flag 1
Carlos Florez Green Flag 1
Antonio Cabral Green Flag 1
George Benyamin Fat Boys 1
Rafael Sanchez Fat Boys 1
Bruno Santa Rita 1
Erik Pavilla Santa Rita 1
Farzad Ghayour Fuel FC 1
David Lutz Dream Chasers 1
Carlos Mellado Zoo 1
Adam Evans Green Flag 1
Michael Howard Fat Boys 1
Isaac Graf Santa Rita 1

Legends Standings & Golden Boot – D1
Team color wins loses ties gf ga gd pts
SAFA AZ 2 0 0 12 1 11 6
Az Fire Maroon 2 0 0 13 3 10 6
Internacional 2 0 0 5 0 5 6
Gold Rush Gold 1 0 1 8 4 4 4
Mutiny 1 0 1 7 4 3 4
Fine Young Canibals 1 0 1 6 5 1 4
Barca 1 1 0 3 3 0 3
Hooligans Neon Green 0 1 1 4 8 -4 1
East Valley FC 0 2 0 2 6 -4 0
AZ Stars FC 0 2 0 4 11 -7 0
Beersonal 0 2 0 2 10 -8 0
Vikings Orange 0 2 0 0 11 -11 0

Team color wins loses ties gf ga gd pts
Az Fire Maroon 3 0 0 18 5 13 9
SAFA AZ 3 0 0 13 1 12 9
Mutiny 2 0 1 13 4 9 7
Gold Rush Gold 2 0 1 11 5 6 7
Fine Young Canibals 2 0 1 9 7 2 7
Internacional 2 1 0 5 1 4 6
Barca 1 2 0 5 6 -1 3
AZ Stars FC 1 2 0 9 13 -4 3
Hooligans Neon Green 0 2 1 4 14 -10 1
East Valley FC 0 3 0 3 9 -6 0
Beersonal 0 3 0 4 15 -11 0
Vikings Orange 0 3 0 2 16 -14 0

[forecast location=”Phoenix, AZ”  datelabel=”date(‘l’)” iconset=”Generic” numdays=”5″ layout=”table-horizontal” showdata=”highlow,daynames,icon” hidedata=”search,text”]

Saturday Soccer Schedule
Date Time Teams Park / Score Field / Points
8-Sep 8:00am Mutiny vs Gold Rush 3 – 3 1 / 1
8-Sep 8:00am Az Fire vs AZ Stars FC 7 – 3 3 / 0
8-Sep 8:00am Fine Young Canibals vs Hooligans 3 – 3 1 / 1
8-Sep 10:00am SAFA AZ vs Vikings 5 – 0 3 / 0
8-Sep 10:00am Internacional vs East Valley FC 3 – 0 3 / 0
8-Sep 10:00am Barca vs Beersonal 3 – 1 3 / 0
15-Sep 8:00am AZ Stars FC vs Mutiny 1 – 4 0 / 3
15-Sep 8:00am Gold Rush vs Hooligans
15-Sep 8:00am Az Fire vs Vikings 6 – 0 3 / 0
15-Sep 8:00am Fine Young Canibals vs East Valley FC 3 – 2 3 / 0
15-Sep 9:45am SAFA AZ vs Beersonal 7 – 1 3 / 0
15-Sep 9:45am Internacional vs Barca 2 – 0 3 / 0
15-Sep 9:45am Green Flag FC vs Fat Boys 3 – 2 3 / 0
15-Sep 9:45am Fuel FC vs Heavy Petting Zoo 1 – 5 0 / 3
15-Sep 11:30am Dream Chasers FC vs Santa Rita Jaguars 1 – 2 0 / 3
15-Sep 11:30am AZ Elite 11 vs Carlisle FC 0 – 5 0 / 3
15-Sep 11:30am AZ Red Devils FC vs Buck United 4 – 2 3 / 0
15-Sep 11:30am Mission FC vs Red Rock FC 7 – 0 3 / 0
22-Sep 8:00am Red Rock FC vs Carlisle FC Tempe Sports Complex #1
22-Sep 8:00am Mission FC vs AZ Red Devils FC Tempe Sports Complex #2
22-Sep 8:00am Santa Rita Jaguars vs Fat Boys Tempe Sports Complex #3
22-Sep 8:00am Buck United vs AZ Elite 11 Tempe Sports Complex #4
22-Sep 9:45am Dream Chasers FC vs Fuel FC Tempe Sports Complex #1
22-Sep 9:45am Heavy Petting Zoo vs Green Flag FC Tempe Sports Complex #2
22-Sep 9:45am Mutiny vs Hooligans Tempe Sports Complex #3
22-Sep 9:45am AZ Stars FC vs Vikings Tempe Sports Complex #4
22-Sep 11:30am Gold Rush vs East Valley FC Tempe Sports Complex #1
22-Sep 11:30am Az Fire vs Beersonal Tempe Sports Complex #2
22-Sep 11:30am Fine Young Canibals vs Barca Tempe Sports Complex #3
22-Sep 11:30am SAFA AZ vs Internacional Tempe Sports Complex #4
29-Sep 8:00am Carlisle FC vs Mission FC Tempe Sports Complex #1
29-Sep 8:00am Hooligans vs East Valley FC Tempe Sports Complex #2
29-Sep 8:00am AZ Stars FC vs Beersonal Tempe Sports Complex #3
29-Sep 8:00am Gold Rush vs Barca Tempe Sports Complex #4
29-Sep 10:00am Vikings vs Mutiny Tempe Sports Complex #1
29-Sep 10:00am Fine Young Canibals vs SAFA AZ Tempe Sports Complex #2
29-Sep 10:00am Green Flag FC vs Fuel FC Tempe Sports Complex #3
29-Sep 10:00am Heavy Petting Zoo vs Santa Rita Jaguars Tempe Sports Complex #4
29-Sep 12:00pm Fat Boys vs Dream Chasers FC Tempe Sports Complex #1
29-Sep 12:00pm AZ Elite 11 vs AZ Red Devils FC Tempe Sports Complex #4
29-Sep 2:00pm Buck United vs Red Rock FC Tempe Sports Complex #1
29-Sep 2:00pm Az Fire vs Internacional Tempe Sports Complex #4
6-Oct 8:00am Az Fire vs Fine Young Canibals Benedict #2
6-Oct 8:00am AZ Red Devils FC vs Buck United Benedict #3
6-Oct 8:00am Hooligans vs Barca Benedict #4
6-Oct 8:00am Fuel FC vs Heavy Petting Zoo Benedict #5
6-Oct 10:00am Gold Rush vs SAFA AZ Benedict #2
6-Oct 10:00am Mutiny vs East Valley FC Benedict #3
6-Oct 10:00am Green Flag FC vs Dream Chasers FC Benedict #4
6-Oct 10:00am Red Rock FC vs Carlisle FC Benedict #5
6-Oct 12:00pm Santa Rita Jaguars vs Fat Boys Benedict #2
6-Oct 12:00pm AZ Elite 11 vs Mission FC Benedict #3
6-Oct 12:00pm Vikings vs Beersonal Benedict #4
6-Oct 12:00pm AZ Stars FC vs Internacional Benedict #5
13-Oct
13-Oct Bye Week
13-Oct
20-Oct 8:00am Carlisle FC vs Mission FC Benedict #3
20-Oct 8:00am Santa Rita Jaguars vs Fuel FC Benedict #4
20-Oct 8:00am Buck United vs AZ Elite 11 Benedict #5
20-Oct 10:00am Fat Boys vs Dream Chasers FC Benedict #3
20-Oct 10:00am Red Rock FC vs AZ Red Devils FC Benedict #4
20-Oct 10:00am Heavy Petting Zoo vs Green Flag FC Benedict #5
20-Oct 12:00pm Gold Rush vs Az Fire Benedict #3
20-Oct 12:00pm Beersonal vs Mutiny Benedict #4
20-Oct 12:00pm East Valley FC vs Barca Benedict #5
20-Oct 2:00pm Vikings vs Internacional Benedict #3
20-Oct 2:00pm Hooligans vs SAFA AZ Benedict #4
20-Oct 2:00pm AZ Stars FC vs Fine Young Canibals Benedict #5
27-Oct 8:00am Mutiny vs Barca Tempe Sports Complex #1
27-Oct 8:00am Beersonal vs Internacional Tempe Sports Complex #2
27-Oct 8:00am Buck United vs Carlisle FC Tempe Sports Complex #3
27-Oct 8:00am Vikings vs Fine Young Canibals Tempe Sports Complex #5
27-Oct 10:00am Hooligans vs Az Fire Tempe Sports Complex #1
27-Oct 10:00am AZ Stars FC vs Gold Rush Tempe Sports Complex #2
27-Oct 10:00am Mission FC vs Red Rock FC Tempe Sports Complex #3
27-Oct 10:00am Heavy Petting Zoo vs Fat Boys Tempe Sports Complex #5
27-Oct 12:00pm Dream Chasers FC vs Santa Rita Jaguars Tempe Sports Complex #1
27-Oct 12:00pm AZ Elite 11 vs AZ Red Devils FC Tempe Sports Complex #3
27-Oct 12:00pm East Valley FC vs SAFA AZ Tempe Sports Complex #2
27-Oct 12:00pm Green Flag FC vs Fuel FC Tempe Sports Complex #5
3-Nov 8:00am Green Flag FC vs Santa Rita Jaguars Tempe Sports Complex #1
3-Nov 8:00am Fuel FC vs Fat Boys Tempe Sports Complex #2
3-Nov 8:00am Heavy Petting Zoo vs Dream Chasers FC Tempe Sports Complex #3
3-Nov 8:00am AZ Red Devils FC vs Carlisle FC Tempe Sports Complex #5
3-Nov 10:00am AZ Elite 11 vs Red Rock FC Tempe Sports Complex #1
3-Nov 10:00am Buck United vs Mission FC Tempe Sports Complex #2
3-Nov 10:00am Internacional vs Mutiny Tempe Sports Complex #3
3-Nov 10:00am Barca vs SAFA AZ Tempe Sports Complex #5
3-Nov 12:00pm Beersonal vs Fine Young Canibals Tempe Sports Complex #1
3-Nov 12:00pm East Valley FC vs Az Fire Tempe Sports Complex #2
3-Nov 12:00pm Vikings vs Gold Rush Tempe Sports Complex #3
3-Nov 12:00pm Hooligans vs AZ Stars FC Tempe Sports Complex #5
10-Nov 8:00am Mutiny vs SAFA AZ Benedict #2
10-Nov 8:00am Internacional vs Fine Young Canibals Benedict #3
10-Nov 8:00am Barca vs Az Fire Benedict #4
10-Nov 10:00am Beersonal vs Gold Rush Benedict #2
10-Nov 10:00am East Valley FC vs AZ Stars FC Benedict #3
10-Nov 10:00am Vikings vs Hooligans Benedict #4
10-Nov 12:00pm Benedict #2
10-Nov 12:00pm Week One Open Division Playoffs Benedict #3
10-Nov 12:00pm Benedict #4
10-Nov 2:00pm Benedict #2
10-Nov 2:00pm Benedict #3
10-Nov 2:00pm Benedict #4
17-Nov 8:00am Tempe Sports Complex #1
17-Nov 8:00am Championship for Open Division Tempe Sports Complex #2
17-Nov 8:00am Tempe Sports Complex #3
17-Nov 8:00am Tempe Sports Complex #5
17-Nov 10:00am Tempe Sports Complex #1
17-Nov 10:00am Tempe Sports Complex #2
17-Nov 10:00am Fine Young Canibals vs Mutiny Tempe Sports Complex #3
17-Nov 10:00am SAFA AZ vs Az Fire Tempe Sports Complex #5
17-Nov 12:00pm Internacional vs Gold Rush Tempe Sports Complex #1
17-Nov 12:00pm Barca vs AZ Stars FC Tempe Sports Complex #2
17-Nov 12:00pm Beersonal vs Hooligans Tempe Sports Complex #3
17-Nov 12:00pm East Valley FC vs Vikings Tempe Sports Complex #5
24-Nov
24-Nov Thanks Giving Weekend – No Games
24-Nov
1-Dec 8:00am Mutiny vs Az Fire Tempe Sports Complex #1
1-Dec 8:00am Fine Young Canibals vs Gold Rush Tempe Sports Complex #2
1-Dec 8:00am SAFA AZ vs AZ Stars FC Tempe Sports Complex #3
1-Dec 8:00am Internacional vs Hooligans Tempe Sports Complex #4
1-Dec 8:00am Barca vs Vikings Tempe Sports Complex #5
1-Dec 8:00am Beersonal vs East Valley FC Tempe Sports Complex #6
1-Dec 10:00am Tempe Sports Complex #1
1-Dec 10:00am Tempe Sports Complex #2
1-Dec 10:00am Tempe Sports Complex #3
1-Dec 10:00am Tempe Sports Complex #4
1-Dec 10:00am Tempe Sports Complex #5
1-Dec 10:00am Tempe Sports Complex #6
8-Dec 8:00am Over 35 Playoff Week One Benedict #2
8-Dec 8:00am Benedict #3
8-Dec 8:00am Benedict #4
8-Dec 10:00am Benedict #2
8-Dec 10:00am Benedict #3
8-Dec 10:00am Benedict #4
8-Dec 12:00pm Benedict #2
8-Dec 12:00pm Benedict #3
8-Dec 12:00pm Benedict #4
8-Dec 2:00pm Benedict #2
8-Dec 2:00pm Benedict #3
8-Dec 2:00pm Benedict #4
15-Dec 8:00am Over 35 Championship Week Tempe Sports Complex #1
15-Dec 8:00am Tempe Sports Complex #2
15-Dec 8:00am Tempe Sports Complex #3
15-Dec 8:00am Tempe Sports Complex #5
15-Dec 10:00am Tempe Sports Complex #1
15-Dec 10:00am Tempe Sports Complex #2
15-Dec 10:00am Tempe Sports Complex #3
15-Dec 10:00am Tempe Sports Complex #5
15-Dec 12:00pm Tempe Sports Complex #1
15-Dec 12:00pm Tempe Sports Complex #2
15-Dec 12:00pm Tempe Sports Complex #3
15-Dec 12:00pm Tempe Sports Complex #5